Nieoczekiwana przyszłość cyberbezpieczeństwa - nowy raport
Przyszłość cyberbezpieczeństwa nie jest przesądzona – kształtują ją wspólnie konsumenci oraz gracze rynkowi, oferujący nowe rozwiązania i dbający o edukację w tym zakresie. Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo i nie dać się zaskoczyć inwencji hakerów? Nowy raport foresightowy 4CF daje wskazówki dla głównych graczy sceny cyberbezpieczeństwa.
2018-10-03, 14:30

Przyszłość cyberbezpieczeństwa nie jest przesądzona – kształtują ją wspólnie konsumenci i gracze rynkowi, oferujący i wdrażający nowe rozwiązania i dbający o edukację w tym zakresie. Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo i nie dać się zaskoczyć inwencji hakerów? Nowy raport foresightowy 4CF daje wskazówki dla głównych graczy sceny cyberbezpieczeństwa.

Poziom cyberbezpieczeństwa w kolejnej dekadzie, a także środki służące do jego zapewnienia podlegać będą wpływowi szeregu czynników zmian, z których najważniejsze zostały przeanalizowane i zgrupowane w klastry określające cztery scenariusze przyszłości. Jeden z nich to scenariusz kontynuacji, odpowiadający prostej ekstrapolacji trendów. Trzy pozostałe opisują wersje przyszłości, w których jeden bądź więcej z aktualnych trendów ulegnie zmianie modyfikując w sposób istotny warunki gry. Przykładowym zaburzeniem byłoby np. bezsporne udowodnienie hipotezy Riemanna, skutkujące załamaniem trendów współczesnej kryptologii. Scenariusze zmian przedstawiono w raporcie z perspektywy zarówno instytucjonalnej, jak i konsumenckiej.

PRZYSZŁOŚĆ CYBERBEZPIECZEŃSTWA W CZASACH BURZLIWYCH ZMIAN

Szybkość zmian technologicznych i rosnąca stawka sprawiają, że znacznie trudniej jest opracować odporne na przyszłość rozwiązania cybersecurity. Wnioski zawarte w raporcie pomagają w zidentyfikowaniu obszarów szczególnie interesujących z perspektywy instytucji publicznych, sektora bankowego i dostawców rozwiązań IT. Norbert Kołos, partner zarządzający w 4CF przekonuje: "Skoro wydatki na cyberbezpieczeństwo rosną, to dobrze byłoby przeanalizować, czy inwestycje w cyberbezpieczeństwo idą w stronę skutecznych i długoterminowo sensownych rozwiązań. Tego, że projektując i wdrażając nowe urządzenia, usługi i systemy należy mieć na względzie nie tylko obecne, ale i przyszłe zagrożenia z zakresu cyberbezpieczeństwa, nikomu chyba współcześnie tłumaczyć nie trzeba. Sama świadomość to jednak za mało - jak więc upewnić się, że obecne wysiłki i inwestycje z zakresu cyberbezpieczeństwa okażą się istotnie odporne na przyszłość zamiast być kosztownymi (nie tylko finansowo) pomyłkami?”.  

CO ZASKOCZY W PRZYSZŁOŚCI?

Lektura raportu prowadzi do kilku ciekawych wniosków. Przede wszystkim, analiza scenariuszowa wskazała, że nie wszystkie z rozwiązań, które cieszą się obecnie dużym hypem (np. blockchain) ma długofalowy potencjał do znacznej poprawy poziomu cyberbezpieczeństwa. Taką syreną, czyli rozwiązaniem kuszącym, jednak względnie odległym i przynoszącym relatywnie niewielkie korzyści konsumentom przyszłości okazało się np. zapowiadane nowe rozdanie w kryptografii w standardzie SHA-4.

W raporcie są też niespodzianki pozytywne. W tym kontekście również warto wspomnieć uwierzytelnienia behawioralne, które mogą zastąpić obecne rozwiązania biometryczne. Rozwiązanie to wg raportu pozwoli znacząco poprawić jakość autentykacji i autoryzacji we wszystkich analizowanych scenariuszach. Nawet, jeśli będziemy musieli poczekać na nie dłużej niż 5 lat.

RAPORT “Nieoczekiwana przyszłość: cyberbezpieczeństwo 2028” TO WSTĘP DO POGŁĘBIONEJ ANALIZY

Jednak aby na rynkach przyszłości zaskakiwać konkurencję jednocześnie samemu nie dając się zaskoczyć, potrzeba głębszej analizy, uwzględniającej znacznie więcej rozwiązań. Foresight jako narzędzie takiej analizy zyskuje w Polsce coraz więcej zwolenników w kręgach kadry zarządzającej, a wśród odbiorców usług firm specjalizujących się w foresighcie są także firmy z branży IT i nowoczesnej elektroniki.

Raport można pobrać pod adresem: http://www.4cf.pl/wp-content/uploads/pdf/cybersec.pdf

KONTAKT / AUTOR
Kacper Nosarzewski
Partner
4CF Strategic Foresight
606 425 479
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015.  Dla dziennikarzy