24 godziny ogólnoświatowej dyskusji o przyszłości już po raz dziesiąty
Już 1 marca przyłącz się do 24-godzinnej rozmowy w gronie ludzi z całego świata, aby świętować Światowy Dzień Przyszłości. Jak co roku dyskusja rozpoczyna się w Nowej Zelandii, o 12 w południe czasu lokalnego, a kończy o 12 na Hawajach. Można przyłączyć się o dowolnej porze, aby wspólnie debatować o tym, jak budować lepszą przyszłość.
2023-02-28, 08:00

1 marca każdego roku, ludzie rozmawiają o możliwych światach jutra. To już po raz dziesiąty światowi liderzy myśli podzielą się swoimi poglądami na temat przyszłości ludzkości.  Nie po to, by przekonać się wzajemnie do swoich wizji, ale po to, by dzielić się wiedzą, wynikami badań nad przyszłością, rozwijać współpracę i nawiązywać nowe przyjaźnie. W zeszłym roku poruszano takie tematy jak zarządzanie sztuczną inteligencją, przyszłość pracy, budowa wind kosmicznych do miast orbitalnych. Rozmawiano o walce z katastrofą klimatyczną, zapewnieniu dostępu do wody czy energii. Debatowano o rozwoju przyszłych form demokracji, przeciwdziałaniu wojnie informacyjnej, włączaniu etyki globalnej do procesu decyzyjnego, egzekwowaniu standardów bezpieczeństwa w biologii syntetycznej. 

"Po raz czwarty o godzinie 11 EDT, UTC-4 (w południe czasu wschodniego wybrzeża USA) dołączy do rozmowy Vint Cerf, pionier Internetu, oraz Theodore Gordon, pionier futurystyki oraz jeden z zarządzających misją Apollo na Księżyc" - mówi Jerome Glenn, dyrektor generalny The Millennium Project."

4CF The Futures Literacy Company jest również zaangażowane w Światowy Dzień Przyszłości, który animuje The Millennium Project we współpracy z szeregiem partnerów. Aby wziąć udział w dyskusji prowadzonej przez Kacpra Nosarzewskiego z 4CF The Futures Literacy Company, należy dołączyć do konferencji o godzinie 12:00 polskiego czasu. Każdy może zająć miejsce przy tym globalnym stole i dołączyć do rozmowy na żywo klikając na ten link

“Zapraszam serdecznie wszystkich Państwa do świętowania Dnia Przyszłości 1 marca! Każdy może zrobić to po swojemu, organizując w pracy lub szkole spotkanie poświęcone przyszłości, pogadankę, zapraszając eksperta, a może po prostu wracając do lektury lub filmu science-fiction. Zadajmy sobie przy tej okazji pytania o to, jakiej przyszłości pragniemy, jakiej chcemy zapobiec i do jakiej się przyczyniamy. Dajcie też koniecznie znać w mediach społecznościowych, że świętujecie hasztagiem #worldfutureday. Będziemy szukać Waszych publikacji!” - mówi Kacper Nosarzewski, partner 4CF Futures Literacy Company i ekspert Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością.

Wydarzenia organizowane w Dniu Przyszłości pozwalają na poszerzenie horyzontów, podzielenie się wizjami przyszłości z osobami z różnych krajów, dziedzin i kultur. Jest to szansa aby wyjść poza własną percepcję świata i dostrzec różne perspektywy przyszłości, a także  przyszłe trendy, które być może pomijało się do tej pory. 

W tym roku World Future Day wspierają Association of Professional Futurists, Humanity+, Lifeboat FoundationWorld Academy of Art and Science i World Futures Studies Federation.

POZOSTAŁE WYDARZENIA DNIA PRZYSZŁOŚCI

W Światowym Dniu Przyszłości odbędzie się również wiele innych konferencji i wydarzeń, w tym konferencja Teach the Future zatytułowana Głos Młodych Światowego Dnia Przyszłości. Jej adresatami są dzieci i młodzież z całego świata. Podobnie jak wydarzenie The Millennium Project, konferencja Teach the Future będzie zorganizowana w formie warsztatów online przeprowadzonych na całym świecie w ciągu 24 godzin. Teach the Future szczególnie zachęca do udziału młodych ludzi, aby podzielili się oni swoim postrzeganiem świata i jego przyszłości. 

W tym roku o godz. 19.00 czasu polskiego warsztaty w ramach konferencji Teach the Future moderować będzie Kacper Nosarzewski, partner w 4CF The Futures Literacy Company i ekspert Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością oraz Mateusz Wyrzykowski.

Teach the Future to globalny ruch na rzecz zaangażowania młodych ludzi w przewidywanie i wpływanie na przyszłość, zarówno w szkole, jak i poza nią. Przeznaczona jest też dla nauczycieli oraz innych edukatorów, w celu wprowadzania myślenia przyszłościowego do szkół. Każdy może wziąć udział w konferencji Teach the Future. Więcej szczegółów i bezpłatna rejestracja dostępna jest tutaj

Dzień Przyszłości to ciekawa możliwość wymiany pomysłów na temat przyszłości z ludźmi z całego świata. Bez wątpienia będzie to wartościowe doświadczenie dla każdego, kto chce przygotować siebie lub swoją firmę na nadchodzące szanse i zagrożenia. Udział w Dniu Przyszłości może być pierwszym krokiem do rozwinięcia kompetencji w zakresie studiów nad przyszłością lub nawiązania współpracy z ekspertami i innymi osobami myślącymi przyszłościowo.

FUTUROLOGIA – STUDIA NAD PRZYSZŁOŚCIĄ

Studia nad przyszłością to dyscyplina badawcza zajmująca się analizą możliwych kierunków rozwoju przyszłości. Z początku studia nad przyszłością koncentrowały się głównie na próbach przewidywania przyszłych procesów i wydarzeń. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, m.in. pod wpływem rozwoju badań nad złożonością oraz badań informatycznych i psychologicznych w zakresie prognozowania, studia nad przyszłością znacznie się rozwinęły. Obecnie dziedzina skupia się na tworzeniu alternatywnych wizji przyszłości, wskazywaniu najbardziej prawdopodobnych i najbardziej pożądanych scenariuszy. Określa także  czynniki, które mogą przyczynić się do optymalnego kształtowania przyszłości.

Do badań wykorzystywane są różnorodne metody, takie jak modelowanie statystyczne (oparte na modelach ekonometrycznych lub ekstrapolacji danych historycznych), sesje strategiczne (w których scenariusze przyszłości są wypracowane z ekspertami), metoda delficka (gdzie prognozy i oceny hipotez dot. przyszłości  wypracowywane są przez grupy eksperckie), lub gry decyzyjne. Foresight zajmuje się także analizą megatrendów, czyli długoterminowych globalnych procesów które definiują przyszłość. Megatrendy to zmiany strukturalne, dotyczące m.in. społeczeństwa, gospodarki, ekologii, lub rozwoju nowych technologii.

Studia nad przyszłością to ważny kierunek badań, pozwalający społeczeństwu, firmom i organizacjom wykształcić kompetencje w zakresie dalekowzrocznego planowania. Dzięki nowym metodom, technikom i nawykom poprawiają planowanie i podejmowanie strategicznych decyzji. Foresight jest niezwykle przydatny do skutecznej realizacji celów przez kształtowanie przyszłości i wykorzystanie pojawiających się szans.

***

The Millennium Project 

The Millennium Project (TMP) jest międzynarodowym think-tankiem future studies z siedzibą w Waszyngtonie. Działania organizacji koncentrują się na badaniu zagadnień dotyczących przyszłości oraz kształtowaniu globalnych zmian w taki sposób, aby zapewnić zrównoważony i stabilny rozwój.

The Millennium Project tworzy długoterminowe analizy zagadnień w skali zarówno ogólnoświatowej, jak i lokalnej. Pozwalają one na wczesne ostrzeganie, dostrzeganie możliwości, budowę strategii. Organizacja zrzesza ekspertów z korporacji, uniwersytetów, organizacji pozarządowych i rządowych na całym świecie. 

Polskie Towarzystwo Badań nad Przyszłością jest członkiem polskiego oddziału The Millennium Project. Polski oddział powstał w 2009 roku z inicjatywy firmy 4CF. 4CF ściśle współpracuje przy realizacji projektów TMP oraz w rozwoju metodologii.

4CF The Futures Literacy CompanyTM

4CF jest polską firmą doradczą zajmującą się foresightem strategicznym i budową długoterminowych strategii. Od ponad 15 lat 4CF pomaga swoim klientom w przygotowaniu się na niepewne jutro. Firma zrealizowała setki projektów dla firm prywatnych, instytucji publicznych i podmiotów międzynarodowych, w tym UNESCO, UNDP i WHO. Wykorzystując foresight 4CF wspiera klientów w odkrywaniu przyszłych możliwości, aby już dziś mogli podejmować ważne strategiczne decyzje i wdrażać rozwiązania zapewniające lepszą przyszłość ich interesariuszy. Dbamy o to, aby nasi klienci byli zawsze o krok przed konkurencją. Firma jest jedynym polskim członkiem Association of Professional Futurists, Foresight Educational and Research Network oraz założycielem polskiego węzła The Millennium Project.

4CF jest w czołówce światowych innowatorów i aktywnie przyczynia się do rozwoju najnowocześniejszych narzędzi foresightowych. Eksperci firmy w dziedzinie foresightu posiadają rozległą interdyscyplinarną wiedzę i doświadczenie. Stale doskonalą metodologię 4CF i aktywnie współpracują z wiodącymi międzynarodowymi ośrodkami foresightowymi. 

KONTAKT / AUTOR
Kacper Nosarzewski
Partner
4CF Strategic Foresight
606 425 479
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.