1 marca - dzień przyszłości
Dzień przyszłości obchodzony jest już od 7 lat. W tym roku główne światowe think-tanki foresightowe przygotowały szereg atrakcji dla szerokiej publiczności.
2021-02-26, 10:20

1 marca 2012 roku organizacja pozarządowa Humanity+, skupiająca entuzjastów transhumanizmu ustanowiła nowe święto – Dzień Przyszłości. Nie jest to jeszcze oficjalne święto państwowe, ale Humanity+ ma nadzieję, że święto wkrótce zostanie za takie uznane, aby dać społeczeństwu czas do celebrowania przyszłości, kreatywnego myślenia i poświęcenia uwagi wizjom przyszłości, wraz z możliwościami i ryzykiem, jakie ze sobą niosą. Od tego czasu organizacje i firmy zajmujące się foresightem organizują 1 marca otwarte dla publiczności wydarzenia poświęcone studiom nad przyszłością.

Rośnie popularność studiów nad przyszłością

Studia nad przyszłością to dział nauki zajmujący się analizowaniem możliwych kierunków rozwoju przyszłości. Z początku studia nad przyszłością koncentrowały się głównie na próbach przewidywania przyszłych procesów i wydarzeń. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, dział ten rozwinął się poprzez tworzenie alternatywnych wizji przyszłości, wskazywanie najbardziej prawdopodobnych i najbardziej pożądanych scenariuszy, a także określanie czynników, które mogą przyczynić się do optymalnego kształtowania przyszłości.

Studia nad przyszłością to uznany i stosowany m.in. przez Komisję Europejską, ONZ, rządy państw G7 i wielkie korporacje kierunek badań, pozwalający społeczeństwu, firmom i organizacjom wykształcić długoterminowe myślenie oraz pomóc w planowaniu i podejmowaniu strategicznych decyzji.

Całodobowy maraton rozmów o przyszłości

W tym roku, głównym wydarzeniem Dnia Przyszłości będzie ogólnoświatowa konferencja zorganizowana przez The Millenium Project - amerykański think-tank skupiający się na studiach nad przyszłością - we współpracy m.in. z 4CF, polską firmą zajmującą się foresightem strategicznym. Ogólnoświatowa konferencja rozpocznie się 1 marca w Nowej Zelandii, w południe tamtejszego czasu. Kolejne dyskusje będą się odbywać o godzinie 12:00 w kolejnych strefach czasowych. W konferencji wezmą udział zarówno zawodowi futuryści i uczeni, jak i szersza publiczność. Każdy może dołączyć do dyskusji - link do wydarzenia na Zoomie jest już dostępny.

Konferencja nie posiada ustalonej z góry agendy – będzie to swobodna dyskusja na temat wizji świata w przyszłości. W jej toku każdy może zadać pytanie, które go nurtuje, a obecni eksperci spróbują udzielić kompetentnej odpowiedzi W ubiegłych latach poruszano tematy pandemii, sztucznej inteligencji, przyszłości zatrudnienia, ekspansji człowieka w kosmosie, zmian klimatycznych, a także przyszłości polityki i bezpieczeństwa.

Udział w Dniu Przyszłości może być pierwszym krokiem do rozwinięcia kompetencji w zakresie studiów nad przyszłością lub nawiązania współpracy z ekspertami i innymi osobami myślącymi przyszłościowo. Futuryści zachęcają firmy aby 1 marca poświęciły chociaż godzinę na futurologiczną burzę mózgów i przedyskutowanie, np. pożądanej wizji przyszłości lub wydarzeń, które mogą mieć znaczący wpływ na ich rozwój.

KONTAKT / AUTOR
Kacper Nosarzewski
Partner
4CF Strategic Foresight
606 425 479
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.