Nowe spółdzielnie spożywcze pomogą w walce ze zmianami klimatu. Grant IdeaLab w wysokości 20 tys. EURO przyznany konsorcjum z trzech krajów.
Przyznaniem grantu w wysokości 20 tys. EURO zakończył się pierwszy IdeaLab klimatyczny sektora rolno-spożywczego, zorganizowany przez polską firmę 4CF we współpracy z Ashoką Rumunią i przy współfinansowaniu EIT Climate-KIC.
2020-11-01, 21:00

Europa Środkowa ma własne innowacje klimatyczne

Projekt Community Lab, którego częścią jest IdeaLab, mobilizuje i innowatorów z naszego regionu do tworzenia nowych sojuszy. Celem jego działań jest upowszechnianie nowych podejść do zmian klimatu w naszym regionie przez uruchomienie interdyscyplinarnych, międzynarodowych projektów współpracy. Projekt odnosi pierwsze sukcesy: 29 października polska firma foresightowa 4CF zakończyła swój pilotażowy projekt grantowy, w wyniku którego sfinansowano jeden międzynarodowy projekt. Kluczem do sukcesu było podejście interdyscyplinarne i zaangażowanie społeczności. Tym cechuje się zwycięski projekt: Tworzenie międzypokoleniowych spółdzielni żywnościowych w Bułgarii i Rumunii w celu transgranicznego łączenia rodzin. Nagrodę przyznało międzynarodowe jury, w którym zasiadali przedstawiciele sektora spożywczego, finansowego, lecz także nauki i świata aktywizmu społecznego.

Radykalne innowacje rodzą się na przecięciu specjalizacji

Wobec rosnących wyzwań klimatycznych, nowatorstwo w kształtowaniu łańcuchów wartości sektora rolno-spożywczego jest w cenie. Nie chodzi tylko o innowacje technologiczne. Dyrektor IdeaLabu, partner zarządzający w 4CF Norbert Kołos skomentował wyniki IdeaLabu: “Jestem dumny z uczestników - uczonych i aktywistów klimatycznych, których udało nam się przyciągnąć z 6 krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Pomimo kryzysu pandemicznego byli w stanie zmobilizować się do wytężonej pracy przez 4 dni z rzędu. Nasza nowatorska wirtualna przestrzeń eventowa z pewnością pomogła w tym, że przyszli tu jako nieznajomi, a opuszczają nasz foresightowy IdeaLab jako zgrane zespoły innowatorów klimatycznych. Foresight ma wielką rolę w kształtowaniu przełomowych innowacji i dowiedliśmy tego wspólnie po raz kolejny.”

Międzynarodowy zespół o środkowoeuropejskim DNA

Na czele zwycięskiego zespołu stanęła Catherine Zanev z Bułgarii jest właścicielką organicznej farmy i przedsiębiorstwa spożywczego. Jej firma, VENETS.T Ltd., uprawia ponad 80 różnych rodzajów owoców i warzyw, prowadząc przyjazne dla bioróżnorodności, regeneratywne rolnictwo oraz produkując naturalne soki i przetwory. Catherine Zanetv założyła również spółdzielnię, której celem jest zwiększenie dostępu do zdrowej żywności i promowanie rolnictwa wspieranego przez społeczność. W projekcie towarzyszą jej: Epp Maria Lilippu z Estoni, świeża absolwentka biologii, która specjalizuje się w wykorzystaniu mikroorganizmów, zwłaszcza grzybów w rolnictwie. Zespół uzupełnia Francuz mieszkający w Rumunii Romain Couderc. Romain jestem członkiem "The Shift Project" francuskiego think tanku promującego dekarbonizację, lecz przede wszystkim współzałożycielem Spinoa, firmy specjalizującej się w produkcji łagodnych dla klimatu mikroalga spiruliny, dytrybuowanych w formie surowej i przetworzonej. Wspólnie będą teraz pracować nad wdrożeniem swojej koncepcji międzypokoleniowych spółdzielni spożywczych. 

Więcej informacji o projekcie Community Lab, którego częścią był IdeaLab znaleźć można na stronie EIT Climate-KIC.

KONTAKT / AUTOR
Kacper Nosarzewski
Partner
4CF Strategic Foresight
606 425 479
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.